Йога Айєнгара є класичною хатха-йогою, витоки якої сягають у глибину віків. Вона названа на честь Шрі БКС Айєнгара (Белур Крішнамачар Сундарадж Айєнгар), учня Шрі Тірумалая Крішнамачара.
Перевіряючи вплив кожної пози і кожної дихальної вправи на самому собі, Айєнгар створив свій метод навчання йоги, розробив ієрархію і послідовність їх введення в курс занять, а також спеціальні програми для лікування численних захворювань. Він вигадав пристосування, які дозволили займатися йогою людям з набагато менш довершеними тілами, ніж його власне.
В молодості Айєнгар надавав перевагу динамічній силовій практиці, яка була покликана, в першу чергу, зміцнити тіло. Але з часом Айєнгар зрозумів, що така практика ефективна тільки для молодих і здорових людей . Вік і проблеми зі здоров’ям ставали перепоною для занять йогою. Айєнгар починає присвячувати все більше уваги глибокій і тонкій роботі в позах. Практика стає все більш статичною, довготривале перебування в позах посилює її вплив не тільки на м’язи, суглоби, зв’язки, але також і на внутрішні органи, системи і навіть клітини, емоційний стан і розум .
В йозі за методом Айєнгара: – поза діє не тільки на поверхневому, фізичному, але і внутрішньому, фізіологічному рівні; – тіло стає не тільки більш гнучким, але також більш симетричним і рівним; – практика розвивається поступово, переходить від більш простих поз до більш складних і пранаями; – фундаментом є пози стоячи; – використовуються різноманітні допоміжні матеріали. Детальна робота і індивідуальний підхід дають можливість займатися йогою усім бажаючим і роблять практику оптимальною.
Учень з першого дня занять, під уважним керівництвом вчителя, за допомогою його детальних пояснень, занурюється в докладне осмислення кожного, навіть найменшого руху в тілі та всього, що в ньому відбувається. Від учнів вимагають включити в роботу не тільки кожний м’яз, сухожилля, але і усвідомлення, розум, інстинкт.
Якщо охарактеризувати йогу Айєнгара одним словом, то ним буде – вирівнювання: поступальний рух до гармонії тіла та розуму через рівномірне неагресивне витягнення одних частин тіла і розслаблення інших; управління диханням; усвідомлення присутності розуму в усій своїй суті; увага до найменших викривлень в тілі або рухів дихання. Через фізичне вирівнювання починає формуватися гармонія в області фізіології та, в кінцевому рахунку, поступово очищується та вирівнюється весь організм, від шкіри до найдрібніших клітин.
А м’яко змінюючи своє тіло, стаючи здоровим і доброзичливим, ми не тільки зростаємо духовно, але і змінюємо до найкращого навколишній світ. Таким чином, можна сказати, що йога Айєнгара – результат багаторічних досліджень і величезного досвіду практики, який, завдяки своїм особливостям дозволяє займатися йогою будь-кому – незалежно від його віку та стану здоров’я . Ціль методу Шрі БКС Айєнгара – заспокоєння розуму в асані та об’єднання його з тілом і диханням.
І, нарешті, завдяки Айєнгару професія вчителя йоги стала такою ж популярною і почесною в суспільстві, як будь-яка інша. Не буде перебільшенням сказати, що Шрі БКС Айєнгар – дар людям, що живуть в цю епоху. “